Друк книг: історія і сучасність
Найперша книга з надрукованими на верстаті Гутенберга сторінками з'явилася в Німеччині в другій третині XV століття. Прес з рамкою, в якій знаходилися металеві рухливі опуклі букви (літери) зробив вартість друку книги дешевше, доступніше для звичайних людей. До появи верстата Гутенберга книгами в основному користувалися дворянство, духовенство і представники буржуазії.
Cучасні методи друку книг
В наш час без книг ніхто вже не може уявити своє життя. Замість допотопних друкарських верстатів, книги зараз випускають методом або офсетного друку, або, якщо потрібні невеликі тиражі (до 300 - 500 примірників) – методом цифрового друку.
При офсетному друку фарба з друкарської форми проходить через офсетний циліндр, а вже потім потрапляє на папір. Таким методом можна якісно і з високою роздільною здатністю надрукувати будь-чорно-білі або кольорові тексти, а також малюнки і фотографії. Він ідеально підходить для друку великих обсягів, тому рішення замовити офсетний друк книг та виготовлення палітурок зазвичай приймають щодо багатотиражних видань. Вартість друку тут дуже сильно залежить від тиражу - чим він більший, тим дешевше одиниця продукції.
Цифровий друк виконується на, як правило, лазерних принтерах (рідше використовуються струменеві), монохромних (чорно-білий друк) або повнокольорових. Цифровий друк на сучасних принтерах практично не поступається в якості офсетному друку, використовує широкий діапазон матеріалів для друку, його вартість практично не залежить від тиражу. У своїй діяльності ми використовуємо лазерні принтери Canon, що мають добру якість відбитка і невисоку собівартість друку.
Що ж стосується післядрукарських пристроїв, то цей сегмент складають машини, які здійснюють різання віддрукованих листів на сторінки, добірку блоку книги, шиття блоку, та палітурні роботи.
Варіюються і способи обробки книг. В даний час є можливість кожне видання зробити унікальним завдяки дизайнерському папері в блоці і обкладинці, матовою, глянсовою або фактурною ламінації, вибіркового УФ-лаку, конгреву, тиснення і т.п..
Типи книжкових палітурок
Від способу скріплення сторінок книги залежить і зручність її використання, і термін «життя». У загальному сенсі розрізняють два типи - твердий і м'який палітурки.
У першому випадку сфальцовані листи складаються зошитами, прошиваються і утворюють певний блок, який потім кріпиться в палітурну кришку. Вона зазвичай виконана з щільного картону, декорованого різними матеріалами - від бумвініла, балакрон до високоякісної штучної шкіри на поліуретановій основі імпортного виробництва.
У книгах з м'якою палітуркою листи зазвичай скріплюються клеєм, скобами або пружиною. В такому випадку обкладинка видання буде менш довговічною, зате вартість друку буде суттєво нижче.
Паперові та електронні версії книг
З розвитком високих технологій популярними стали електронні книги. Вони коштують дешевше, так як немає витрат на друк.
Однак в їх використанні є деякі мінуси:
- професійно передавати всі барвисті відтінки видання можуть тільки професійні монітори з високим ступенем градації кольору. Однак, більшість з нас має стандартні пристрої, які спотворюють кольори;
- труднощі читання - встановлено, що читати з монітора вдається повільніше, ніж з паперу;
- тактильні відчуття - книга - це не тільки голий текст, це - палітурка, акуратні сторінки і красива обкладинка. При читанні електронної версії доторкнутися можна тільки до екрану.
Ось чому друкована книга є завжди доречною і сучасною.